Szkody naszejklasy.pl a atak hakerów

Jak donosi computerworld, serwis naszaklasa.pl wycenia swoje szkody związane z atakiem hakerów na 60 milionów złotych. Oczywiście w wielu serwisach podważono (czy też wyśmiano) te wyliczenia. Sprawa, z prawneog punktu widzenia, jest jeszcze ciekawsza.

Aby mówić o odpowiedzialności konieczne są trzy elementy – wina sprawcy, szkoda, związek przyczynowy. Wina niby bezsporna, wiadomo, hakerzy. I tak i nie – oczywiście brak zabezpieczeń nie można wprost traktować jako „przyczynienia się” do szkody, ale profesjonalny serwis jakieś zabezpieczenia musi mieć. Jeśli nie ma, można by dyskutować o owym przyczynieniu się.

Przyjmijmy jednak, że wina była „jednostronna” – pozostaje nam wyliczenie szkody. Szkoda to straty (zmniejszenie się wartości posiadanego majątku) lub utracone korzyści (nie otrzymanie kwot, które – racjonalnie zakładając - powinniśmy otrzymać). Jeśli wskutek działania owych hackerów witryna „zubożała” o 2 miliony odwiedzin dziennie to musimy mieć rzetelny mechanizm udowodnienia, że (a) faktycznie jest to 2 miliony mniej kliknięć (b) każde z tych straconych wejść generowałoby odpowiednie dochody. W praktyce udowadnianie szkody jest bardzo trudne – niejednokrotnie firmy czy, jeszcze częściej,  administracja państwowa nie są w stanie wykazać faktycznych szkód majątkowych. To trochę jak z wyliczeniami szkód za „piraty” – bazują one na założeniu, że sprawca kupiłby oryginał, więc szkoda jest utracony zarobek równy ilości nielegalnych kopii. Oczywisty nonsens. 

No i pozostaje związek przyczynowo – skutkowy. Magiczne pytanie, czy Microsoft odpowiada za szkody wyrządzone błędnym bilansem, błędnie wyliczonym z powodu wady Excela. Nie wchodząc głębiej, wydaje się, że nie. Podobnie w omawianym przypadku – trzeba by zbadać jakie są normalne skutki próby wpuszczenia takiego spamu do należycie zabezpieczonego systemu. 

Nie zdziwię się, gdy okaże się, że cała ta sytuacja jest trochę wydumana. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>